Przy wjeździe na stadion w Iławie, tam gdzie dziś jest autokomis, za 3 lata pojawi się okazałe Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z publicznym basenem jako główną atrakcją. Władze Iławy bez rozgłosu, ale za to skutecznie zdobyły na tę inwestycje ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania!
Zgodnie z planem, Centrum Turystyczno-Rekreacyjne w Iławie ma być gotowe w 2010 roku. Obiekt stanie przy zbiegu ulic Sienkiewicza, Konstytucji 3 Maja i Biskupskiej, wzdłuż uliczki dojazdowej na miejski stadion – między innymi tam, gdzie dziś funkcjonuje autokomis.
Podstawą kompleksu będzie pływalnia, gabinety odnowy biologicznej, siłownie, kręgielnia i wypożyczalnia rowerów. Znaleźć się tam ma także punkt informacji turystycznej.
– Projekt centrum jest właśnie aktualizowany. W skład nowej dokumentacji wejdzie wcześniej wykonany projekt basenu – informuje Stanisław Kieruzel, wiceburmistrz Iławy.
TRYBUNA NA PŁYWALNI
Specjalnie dla czytelników „Kuriera” dotarliśmy do koncepcji projektowej przedsięwzięcia. Basen – serce centrum – otwarty będzie dla każdego. Składać się będzie z pływalni 25 x 12,5 m, płytszego basenu rekreacyjnego o powierzchni 100 m2, wanny whirpool (masaże wodne) na 10 osób i zjeżdżalni rurowej o długości 50 m.
Co ciekawe, basen wykorzystywany ma być nie tylko do rekreacji, ale i organizacji zawodów pływackich, dlatego wyposażony zostanie także w trybuny na 102 miejsca, poza zawodami służące klientom do odkładania ręczników i wypoczynku.
POŁOWĘ DOPŁACA UNIA
Budowa centrum kosztować ma 24,8 mln zł. Inwestycja nie byłaby dla miasta do udźwignięcia, gdyby nie unijna dotacja, którą Iława dostała bez jakiegokolwiek rozgłosu.
– Pieniądze na basen są już zagwarantowane w ramach inwestycji wokół Kanału Ostródzko-Elbląskiego – mówi iławski poseł Adam Żyliński, który jeszcze niedawno, zasiadając w zarządzie województwa, najbardziej przyczynił się dla pozyskania dotacji na budowę iławskiego kompleksu. – W wojewódzkim Regionalnym Programie Operacyjnym jest zapis o budowie Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Iławie i nikt już tego nie wykreśli. Dofinansowanie z puli unijnej wyniesie 50% wartości podanej we wniosku z ratusza.
Dotacja wyniesie więc około 12,4 mln złotych. Pieniądze dla Iławy są już pewne, ale niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną one przekazane miastu.
– Czekamy, aż Urząd Marszałkowski poinformuje nas o sposobie dystrybucji środków – mówi Roman Radtke, zajmujący się w iławskim ratuszu planowaniem inwestycji.
Problem nie dotyczy tylko Iławy. Sekretarz miasta Bernadeta Hordejuk podkreśla, że na unijne pieniądze z RPO z niecierpliwością czekają miasta i gminy w całym kraju. Sposób wykonania RPO jest właśnie uszczegółowiany na szczeblu Polska-UE: – Jestem dobrej myśli i sądzę, że nasza inwestycja będzie mogła ruszyć w trzecim kwartale przyszłego roku – mówi.
Wygląda zatem na to, że w najbliższych latach w Iławie powstaną dwa baseny i dwie kręgielnie: miejskie przy stadionie oraz prywatne na sprzedawanej właśnie przedsiębiorcom z Ciechanowa ziemi przy ul. Dąbrowskiego. Jak podkreślają w ratuszu, miejska inwestycja będzie realizowana niezależnie od planów prywatnego inwestora, który przy ul. Dąbrowskiego zacznie od budowy 4-gwiazdkowego hotelu.
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Tak wyglądać ma miejski basen, który stanie niedaleko iławskiego stadionu i liceum. Po lewej widoczna rurowa zjeżdżalnia, wychodząca poza obręb budynku
Miejsce inwestycji. Z lewej stadion i liceum, zaś
widoczny po prawej autokomis za 3 lata zamieni się
w Centrum Turystyczno-Rekreacyjne
Widok centrum z góry – wzdłuż lewego boku obiektu przebiegać będzie droga na stadion. Jak widać, kompleks wyposażony zostanie w bardzo duży parking
Stadion także do przebudowy
W następnej kolejności kompleksowa modernizacja czeka także iławski stadion. Wymieniane mają być trybuny, korty trafia pod dach, pojawi się nawet boisko ze sztuczną trawą, a obok profesjonalny skate-park. Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania.
Czytaj późniejsze:
Krok do wielkich inwestycji w regionie
Czytaj wcześniejsze:
Żyliński: Teraz albo nigdy!