W wyniku reorganizacji trzy osoby stracą pracę w iławskim ratuszu: miejski architekt Krzysztof Zakrzewski, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Marcin Wagner oraz... jego brat Szymon z Wydziału Integracji Europejskiej.
Reorganizacja z jednej strony przybliżyła strukturę urzędu do formy, jaką ten miał za rządów burmistrza Adama Żylińskiego (rządził Iławą do 2002 roku; potem swoje porządki wprowadził Jarosław Maśkiewicz). Z drugiej strony powstały zupełnie nowe wydziały.
W efekcie na wypowiedzeniu znaleźli się trzej urzędnicy: Krzysztof Zakrzewski, kierownik Wydziału Architektury, Marcin Wagner, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Szymon Wagner, pracownik Wydziału Integracji Europejskiej. Wszyscy zatrudnieni za rządów Maśkiewicza.
KONTROLA: PRZEROST ZATRUDNIENIA
– W nowym planie organizacyjnym urzędu nie ma już stanowisk, które dotąd zajmowali ci urzędnicy. Nikogo nowego też nie zatrudniliśmy – tłumaczy sekretarz miasta Bernadeta Hordejuk, odpowiedzialna za organizację pracy w ratuszu. – Ponadto zewnętrzna kontrola, którą niedawno u nas przeprowadzono, wykazała przerost zatrudnienia w naszym urzędzie.
Kontrolę przeprowadził inspektor z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Jej przedmiotem było prowadzenie przez Urząd Miasta Iława spraw z zakresu administracji rządowej, za co właśnie z kasy państwa płaci miastu wojewoda.
– W protokole pokontrolnym wskazuje się na przerost zatrudnienia w pionie administracyjnym o co najmniej dwa etaty – dodaje sekretarz miasta.
W efekcie reorganizacja pracy w ratuszu objęła wszystkie wydziały, z wyjątkiem Wydziału Budżetu i Finansów – ten jako jedyny funkcjonował za rządów Maśkiewicza bez ingerencji z jego strony w kierownictwo. Wydziałem od lat nieprzerwanie zarządza skarbnik miasta Janina Okołowska.
ZMIANY
Wydział Integracji Europejskiej odchudzono z 4 do 2 osób i zamieniono na Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej. Kierownik ten sam – Piotr Ambroziak (zatrudniony za Maśkiewicza). Jak mówi burmistrz Włodzimierz Ptasznik, zadaniem komórki będzie promocja miasta, nadzór na Informacją Turystyczna i współpraca z Lokalną Organizacją Turystyczną Pojezierza Iławskiego.
Również nowym wydziałem, dotąd nieznanym w Iławie, jest Wydział Planowania i Monitoringu, który przejął wspomnianych 2 urzędników z WIE. Bezpośrednio wydziałem tym zarządza wiceburmistrz Stanisław Kieruzel. Komórka ta odpowiadać będzie za miejskie inwestycje i pozyskiwanie unijnych dopłat.
Kieruzel kieruje także Wydziałem Architektury przekształconym w Wydział Gospodarki Mieniem Komunalnym. Wydział taki do 2002 roku istniał w ratuszu.
Nazwę Wydziału Rozwoju i Utrzymania Miasta zamieniono z kolei na Wydział Techniczno-Inwestycyjny (też już kiedyś taki istniał). Jego kierownikiem pozostaje Dariusz Ogonowski (przyjęty do ratusza przez Maśkiewicza).
Największa zmiana dotyczy odbudowania zlikwidowanego przez Maśkiewicza Wydziału Organizacyjno-Obywatelskiego, na którego złożyły się dwa wydziały: Spraw Obywatelskich i Wewnętrzno-Administracyjny. Kinga Zalewska (zatrudniona przez Maśkiewicza), kierownik tego drugiego, pracuje dalej jako inspektor. WOO podlega bezpośrednio sekretarzowi miasta.
EFEKT ZMIAN
Od grudnia 2006 roku stan zatrudnienia w iławskim ratuszu zmalał z 58,5 do 54,5 etatu (trzy ostatnie zwolnienia oraz odejście z własnej woli Wiesława Pieńczewskiego, zajmującego się podziałem nieruchomości).
Z trzema zwolnieniami wiąże się konieczność wypłaty odpraw. Urzędnikom tym poprzedni burmistrz nadał tzw. mianowania (szczególnie uprzywilejowany stopień urzędnika), zatem pensje dostawać będą nie tylko w czasie 3-miesięcznego wypowiedzenia, ale również przez kolejne 3 miesiące, jeśli nie znajdą sobie nowej pracy.
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Ci urzędnicy ratusza muszą szukać sobie nowej pracy.
Od lewej: Krzysztof Zakrzewski oraz bracia
Marcin i Szymon Wagnerowie.