Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2016-09-28

Burmistrza plany inwestycyjne dla Iławy


Kilkadziesiąt niedawno zakończonych inwestycji lub będących w trakcie realizacji zaprezentował podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie burmistrz Adam Żyliński. Przedstawiamy najważniejsze z nich. Niektóre, jeśli dojdą do skutku, otworzą dla mieszkańców dotąd niedostępne lub nieatrakcyjne rejony Iławy.

Burmistrz Adam Żyliński przedstawił swoje plany inwestycyjne w ramach udzielenia informacji o wykonaniu budżetu miasta w pierwszym półroczu.

W głosowaniu na przyjęciem informacji jedyny głos przeciwny należał do radnej Ewy Jackowskiej.

ZAKOŃCZONE

W wykazie przedstawionych inwestycji było kilka zakończonych (niektóre rozpoczęto w poprzedniej kadencji). Wśród nich znaleźliśmy budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 1 oraz ulic: Poprzecznej, Lipowej, Warsztatowej i Ziemowita, a także parkingów i dróg dojazdowych do nowego gmachu sądu przy ul. Kopernika.

Dużą inwestycją była generalna modernizacja plaży przy ul. Kajki, gdzie oprócz przebudowy miejsc do plażowania, kąpieliska, wymiany pomostu, powstał też wodny i naziemny plac zabaw dla dzieci. Nieopodal uruchomiono plenerową siłownię.

Dokonano też modernizacji przeciwpożarowej Przedszkola nr 6 oraz boiska przy ul. Chełmińskiej.

REALIZOWANE

W trakcie realizacji (etap przynajmniej przygotowania dokumentacji) jest m.in. budowa ulic Dobrawy i Mieszka, chodnika i ścieżki rowerowej od ul. Działkowców do Polnej, dróg od ronda na ul. Przemysłowej w kierunku terenów przemysłowych, od ul. Andrewsa w kierunku bloków na ul. Sobieskiego (przy Przedszkolu nr 5) oraz do nowych obiektów zakładów drobiarskich Animex czy rozbudowa układu komunikacyjnego na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej.

Miasto ogłosiło również konkurs na koncepcję zagospodarowania skweru Żeromskiego między brzegiem Jezioraka a ul. Sienkiewicza, naprzeciwko liceum.

Z kolei przed przyszłorocznymi wakacjami gotowy już ma być skwer z podświetlaną fontanną między Galerią Jeziorak a centrum „Pod Kasztanem”.

Niebawem hala nad Małym Jeziorakiem dostanie nowy dach i elewację. Zostanie także zmieniony system wentylacji. Aktualnie trwa już wyłanianie wykonawcy tej inwestycji w drodze przetargowej.

Obok prezentujemy wybrane, największe i najciekawsze naszym zdaniem projekty, które w najbliższych latach chcą zrealizować władze miasta.

PYTANIA

Po prezentacji wiceprzewodnicząca rady Anna Zakrzewska zapytała burmistrza, jaki jest termin realizacji pokazanych przedsięwzięć.

– Od 2015 roku spłacamy długi po 8-9 milionów złotych rocznie, by przygotować nasz budżet na przyjęcie zewnętrznych środków, gdzie wymagany jest udział własny miasta – odpowiedział burmistrz Żyliński. – Czekamy na ogłaszanie konkursów na dofinansowanie w różnych dziedzinach. Niektóre terminy są jednak znane: dla przykładu wszystkie prace w obrębie ulicy Jasielskiej zakończa się w sierpniu 2018 roku, o ile nasze wnioski, które już złożyliśmy, znajdą uznanie w oczach urzędu marszałkowskiego.

Radna Jackowska pytała, ile miasto złożyło aplikacji o dofinansowania zewnętrzne i ile z tego dostało pieniędzy.

– To nie my nadajemy tu rytm, ale urząd marszałkowski. Ogłaszane przez niego konkursy monitoruje wiceburmistrz Mariola Zdrojewska – odparł Żyliński. – Na przykład niedawno dotację w formie zwrotu dostała budowa kanalizacji na ulicy Warsztatowej, Dobrawy, Mieszka oraz w innych punktach miasta. Z kolei modernizacja hali widowiskowo-sportowej dostanie 30-procentowe wsparcie z ministerstwa sportu. To ponad milion złotych.

Burmistrz zaznaczył też, że zakup od prywatnego dewelopera 10 nowych mieszkań (na cele komunalne) przy ul. Dąbrowskiego dostało niedawno 35-procentowy zwrot z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wiceprzewodnicząca Elżbieta Prasek zapytała, czy miasto będzie finansowo przygotowane na zbliżająca się reformę oświaty, która zlikwiduje gimnazja. Burmistrz potwierdził i wyjawił związany w tym kolejny projekt inwestycyjny.

– Obecne położenie szkół w kontekście kierunku rozwoju miasta każe nam się poważnie zastanowić nad koniecznością budowy nowej szkoły dla osiedla Piastowskiego i Ostródzkiego – zapowiedział.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI




Zmiana wizerunku ul. Jasielskiej

Jasielska jest chyba najbardziej zaniedbanym miejscem w centrum Iławy. W planach jest skomunikowanie jej z ul. Wiejską i Gdańską, wyburzenie niektórych starych kamienic oraz budowa bloku ITBS obok obecnie istniejącego kolejowego (ul. Wiejska 2).

Trzy stojące tuż obok hale po gospodarstwie pomocniczym więzienia zostaną rozebrane, zaś jedna zmodernizowana – posłuży jako siedziba centrum aktywności zawodowej, gdzie swoje nowe miejsce znajdą m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz kluby integracji społecznej.



Tak po modernizacji wyglądać będzie hala
po gospodarstwie pomocniczym więzienia






Tak hala wygląda obecnie






Kamienica 1E zostanie zburzona.
W jej miejsce powstanie nowa czynszówka








Centrum aktywności pod lasem

Nawet tor saneczkarski z wyciągiem planowany jest na granicy miasta na końcu ul. 1 Maja – za kościołem św. Brata Alberta i wieżą ciśnień. Pomysł wynika z dużej różnicy wysokości terenu w tym miejscu, który zresztą każdej zimy jako saneczkowa góra wykorzystywany jest przez najmłodszych mieszkańców osiedla Podleśnego.

Ponadto wokół położonego w dole oczka wodnego powstać mają boiska, strefy fitness, ścieżki pieszo-rowerowe i miejsca do grillowania.



Stok saneczkowy z wyciągiem – to m.in.
planowane jest za wieżą ciśnień na ul. 1 Maja








Zagospodarowanie brzegów
rzeki Iławki i Jeziora Iławskiego

Zacznie się ono na tzw. wyspie młyńskiej, na którą wchodzimy z ul. Kościuszki, tuż przy starym młynie. Na wyspie powstać mają miejsca rekreacji – plenerowe siłownie, place zabaw, a nawet (według wstępnej koncepcji) plaża z szatniami nad brzegiem jeziora Iławskiego.

Dalej, w stronę jez. Dół, poprowadzi ścieżka piesza oraz rowerowa (obie mają być od siebie oddzielone ze względów bezpieczeństwa). Teren uzupełniać ma oryginalna roślinność oraz przyrodnicza ścieżka edukacyjna.



Wejście na tzw. wyspę młyńską






Miejsce to ma ożyć m.in. dzięki różnym trampolinom
usytuowanym wzdłuż ścieżki spacerowej








Zagospodarowanie lasu
przy ul. Sienkiewicza

Miejski las leży między stacją paliw na ul. Sienkiewicza a stacją kolejową Iława Miasto. W planach jest oświetlenie tego terenu i urządzenie na nim torów do ekstremalnej jazdy rowerowej, a także tarasów widokowych.

Miejsce to – zresztą jak każde nowo urządzone na terenie Iławy – objęte zostanie monitoringiem.



Las miejski czeka na przywrócenie swojej
przedwojennej użyteczności – tym razem z korzyścią
dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze






Między drzewami nad ziemią
zostaną zamontowane tarasy widokowe








Strefa „Małego Iławianina”

Niewielki cypel nad rozlewiskiem Iławki, przylegający do małej obwodnicy (na wysokości przychodni Rodzina) zamienić ma się w tematyczny park dla najmłodszych. Robocza idea brzmi: „Powrót Króla Ryb”.

Park prócz zabawy oferować ma naukę głównie na temat życia w naszych rzekach i jeziorach.



W budynku edukacyjnym
znajdzie się też miejsce dla dużego akwarium.
Cypel z drugim brzegiem rzeki Iławki połączy kładka








Przebudowa Domu Weterana

Niszczejący dziś obiekt w tzw. małpim gaju między ulicami Królowej Jadwigi i Sobieskiego stanie się nowoczesną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej.



Dom Weterana.
Tu zostanie przeniesiona miejska biblioteka






Iława. Lepszy dojazd do biblioteki od ul. Kr. Jadwigi
zapewni rozbiórka starych kamienic nr 12a i 12b,
przyklejonych dziś do nowego bloku na ul. Sobieskiego





  2016-09-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106599587



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.