Znika z Iławy jeden z jej bardziej rozpoznawalnych budynków – siedziba Cechu Rzemiosł Różnych. Po wyburzeniu „Domu Rzemiosła” iławscy rzemieślnicy przeniosą się bliżej centrum do budynku...
Ciężki sprzęt pojawił się przy iławskiej ul. Konstytucji 3 Maja i od razu rozpoczęto prace rozbiórkowe. Wyburzanie zlecił Piotr Szostak, biznesmen z Szałkowa, właściciel fabryki obuwia w Grudziądzu, który niedawno stał się właścicielem opisywanego budynku.
W zamian Szostak przekazał rzemieślnikom z Iławy odkupiony własnym staraniem budynek przy ul. Kościuszki, który jeszcze niedawno był siedzibą Telekomunikacji Polskiej. Z kolei ta przeniosła wcześniej swoje Biuro Obsługi Klienta do Galerii Jeziorak.
Szostak jest więc obecnie właścicielem już całego terenu nad rzeką Iławką i jeziorem Duży Jeziorak (tzw. „cypla po Czapli”), przyległego do ul. Konstytucji 3 Maja.
W jaki sposób planuje ten teren zagospodarować? Jak już wcześniej powiedział „Kurierowi”, teraz się nad tym jeszcze nie zastanawia, ponieważ skupia się na swoim niedawno otwartym 3-gwiazdkowym hotelu „Port 110”, który znajduje się tuż obok opisywanego terenu.
Biznesmen natomiast stanowczo zdementował pogłoski, że w miejscu „Domu Rzemiosła” miałby powstać kolejny w Iławie market spożywczy. Zresztą nie pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
KRYSTIAN KNOBELZDORF
Iława. Wyburzanie „Domu Rzemiosła”