Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2012-12-19

Kolektory słoneczne. Dotacje WARDROM


Instalacja solarna to już podstawa inteligentnego budownictwa, bo pieniądze wprost z nieba to inwestycja, która szybko zwraca się. O układach solarnych w połączeniu z piecami gazowymi opowiadają eksperci z iławskiego Wardromu.


W nowoczesnych domach, wyposażonych w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. Czerpanie energii ze słońca ma szerokie zastosowanie. Połączenie pieców gazowych z panelami słonecznymi może okazać się standardem każdego domostwa.


FINANSE Z NATURY

Kolektory słoneczne w naszych warunkach klimatycznych wykorzystuje się najczęściej do podgrzewania wody w domu. Pracują efektywnie, pokrywając od kwietnia do września nawet do 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę do kąpieli i zmywania. Przez pozostałą część roku przygotowanie ciepłej wody musi być wspomagane przez kocioł.

– Czyste źródło odnawialnych energii, czyli po prostu promienie słoneczne, to całkowity brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery – o ekologicznym sposobie pozyskania energii opowiada Jacek Waruszewski, współwłaściciel firmy WARDROM mieszczącej się w Iławie przy ulicy Lubawskiej 10, koło Rembudu.

– To nie luksus dla bogatych, lecz dla każdego – dodaje wspólnik Mirosław Drozdowski. – Zastosowanie systemów solarnych to inwestycja, która zwraca się, a dzięki refundacji 45% kosztów kwalifikacyjnych jest bardzo opłacalna, a ogniwa słoneczne są praktycznie niezawodne, wymagają jedynie okresowego czyszczenia.


KOTŁY DWUFUNKCYJNE

W instalacji grzewczej, w której współpracują ze sobą kolektory i kotły dwufunkcyjne, podział zadań wygląda następująco. Woda wstępnie podgrzana przez instalację solarną przepływa przez kocioł, który podgrzewa ją do żądanej temperatury.

W słoneczne dni latem tylko o 5-10°C, wtedy urządzenie pracuje z bardzo małą mocą. Z tego powodu kocioł często się włącza i wyłącza, więc jego sprawność i żywotność maleją.


JEDNOFUNKCYJNY Z ZASOBNIKIEM

Innym często stosowanym połączeniem instalacji solarnej z kotłem jest montaż zasobnika ciepłej wody wyposażonego w dwie wężownice. Jedna z nich, umieszczona w dolnej części zasobnika, zasilana jest przez instalację solarną. Druga zaś znajduje się w górnej części i jest zasilana przez jednofunkcyjny kocioł.

Dla maksymalnego wykorzystania możliwości instalacji solarnej kocioł uruchamia się tylko w wybranych godzinach i wyłącznie w sytuacji, w której woda nie została podgrzana przez kolektory.


POMPY CIEPŁA

Dzięki pompom ciepła można chłodzić dom, do tego celu wykorzystywana w lecie jest chłodna solanka, która może schłodzić budynek poprzez system ogrzewania np. ogrzewania podłogowego, klima-konwektory.

Są dwie metody chłodzenia pompą ciepła. Pierwsza z nich to tzw. chłodzenie pasywne (bierne). Czynnik pośredniczący krążący przez przewody w gruncie, chłodzi dom, przy koszcie zużywanej energii porównywalnym z kosztem zasilania kilku żarówek. Technika ta jest możliwa przy zastosowaniu wszystkich pomp ciepła.

Chłodzenie pasywne jest zazwyczaj wystarczające, jednak w razie potrzeby może być uruchomiona dodatkowo druga z metod, czyli chłodzenie aktywne przez włączenie sprężarki. Chłodzenie aktywne z zastosowaniem pompy ciepła jest bardziej efektywne niż tradycyjna klimatyzacja, dzięki mniejszemu zużyciu energii, czerpanej i tak z natury.


KASA Z NIEBA

W obecnych czasach, w których z jednej strony tak trudno o znalezienie pewnego sposobu inwestycji swoich oszczędności, a z drugiej na wyciągniecie ręki leżą pieniądze na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko naturalne, coraz więcej osób decyduje się na zakup wysoko jakościowych produktów do swojego domu.

Stając przed wyborem urządzenia grzewczego do nowej lub modernizowanej instalacji grzewczej cena, mająca dotychczas największy wpływ na podejmowane decyzje zakupowe, stanęła na równi z marką produktu, jakością wykonania, nowoczesną technologią, umożliwiającą mniejsze koszty eksploatacji, ekologią. Wybory konsumentów stają się coraz bardziej dojrzałe i przemyślane.

Szeroka gama elementów opcjonalnych umożliwia dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb klienta. Specjaliści po wstępnym rozpoznaniu potrzeb domowników rekomendują zastosowanie regulacji dopasowane do indywidualnych potrzeb, do programowania stref czasowych c.o. i c.w.u. oraz czujnika zewnętrznego znacznie obniżającego koszty eksploatacji.


EKO OSZCZĘDNOŚCI

Zestawy solarne składają się z kolektora słonecznego o dużej absorpcji światła, zasobnika ciepłej wody użytkowej, którego zadaniem jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektory energii słonecznej i przekazanie jej w postaci ciepłej wody w kranie oraz ze stacji solarnej, czyli zestawu pompy zasobnika, dzięki której obieg ciepłej wody jest możliwy.

– Kolektory słoneczne pracują przez cały rok – zapewnia Waruszewski. – Położenie geograficzne Polski gwarantuje od 1390 do 1900 godzin słonecznych w ciągu roku. Przy średnim natężeniu promieniowania na poziomie 400-500 W/m2 w skali roku można uzyskać około 1100 kWh/m2 bezpłatnej energii.

Kolektory słoneczne wychwytują energię słoneczną również podczas zachmurzenia i zamglenia.

– W sytuacjach niepogody mamy do czynienia z promieniowaniem rozproszonym – zdradza Drozdowski. – Promieniowanie takie nie ma tak wysokiej skuteczności jak promieniowanie bezpośrednie podczas idealnych warunków atmosferycznych, jednak wystarcza do efektywnej pracy kolektorów.

Prawidłowo zaprojektowany system solarny jest w stanie pokryć nawet 70% rocznego zapotrzebowania na niezbędną energię. Oszczędzimy na opale: węglu, oleju, gazie lub elektryczności.

Dochodzi również oszczędność pracy kotła czy pompy ciepła, które mniej się zużywają, a zatem wymagają mniej paliwa, serwisów (napraw) czy wymian.

Od 2010 roku osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać aż 45% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż całego systemu solarnego.

RAFAŁ GRONKIEWICZ


skorzystaj z refundacji
45% na kolektory słoneczne
WARDROM
Iława, ul. Lubawska 10, obok Rembudu
kontakt: tel. (89) 648-25-63




O obowiązkowym sprzęcie inteligentnego domu
opowiadali Jacek Waruszewski i Mirosław Drozdowski




Ogromy wybór i ekspozycja to nie wszystko.
Na indywidualne życzenie klienta czekają
cale tony katalogów i fachowe porady




Powszechny już widok przestaje dziwić:
kolektory zarabiają cały rok



  2012-12-19  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106624300



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.