Wracamy do tematu niechcianych na Małym Jezioraku przez część mieszkańców motorówek i skuterów. Zdaniem iławian oraz turystów pędzące jednostki pływające zakłócają spokój. Jeden z naszych czytelników zaproponował, żeby na moście dzielącym Mały i Duży Jeziorak postawić znak ograniczający prędkość przykładowo do 10 km/h. Burmistrz nie wyklucza tego rozwiązania.
Ustaliliśmy, że na akwen Małego Jezioraka mogą wpływać tylko motorówki. Natomiast skutery wodne, które mogą pływać jedynie po szlakach wodnych, mają zakaz pływania na Małym Jezioraku, gdyż tu szlaków nie ma.
Zdaniem naszego czytelnika postawienie znaku ograniczenia prędkości całkowicie zniweluje problem pędzących jednostek.
– Taki znak niczego nie załatwi – twierdzi z kolei Andrzej Libudzki, kapitan statku Ilavia, który codziennie przemierza wody Jezioraka. – Większe niebezpieczeństwo stanowią tu kajaki i rowery wodne, bo często osoby z nich korzystające nie znają się na przepisach wodnych i zamiast uciekać z drogi większym jednostkom, to niemal wpływają na nie.
Ustaliliśmy, że o taki znak musi wnioskować miasto do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Z kolei ta instytucja musi to zrobić w porozumieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej.
– Przyznam, że w trakcie niedzielnego spaceru usłyszałem nad Małym Jeziorakiem dyskusję grupy turystów, którzy spacerując bulwarem nie byli zadowoleni z pływających po akwenie motorówek – mówi burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. – Znak ograniczający prędkość mógłby być więc pewnym rozwiązaniem, który spowodowałby zminimalizowanie ruchu na Małym Jezioraku. Zanim jednak podejmę w tej sprawie jakiekolwiek decyzje, chciałbym poznać jeszcze opinię działającej przy radzie komisji do spraw bezpieczeństwa na drogach i szlakach wodnych.
JUSTYNA JASKÓLSKA
Na moście między Małym i Dużym Jeziorakiem są znaki zakazu wytwarzania fali. Zdaniem naszego czytelnika, umieszczenie tu dodatkowo znaku ograniczenia prędkości rozwiązałoby problem pędzących motorówek i skuterów
Jedno jest pewne – dla skuterów wodnych na Mały Jeziorak wstęp wzbroniony