Gratka dla poszukiwaczy i historyków. Członkowie suskiego stowarzyszenia „Galea” odnaleźli ślady obozowiska wojsk napoleońskich towarzyszących w 1807 roku Napoleonowi podczas jego pobytu w Kamieńcu. W tym roku rozpoczną się tam badania archeologiczne.
Członkowie stowarzyszenia „Galea” z Susza odnaleźli dawne miejsce stacjonowania elitarnych oddziałów francuskiej gwardii cesarskiej. Obozowisko znajduje się w pobliżu ruin pałacu w Kamieńcu, który przez dwa miesiące 1807 roku był kwaterą Napoleona Bonapartego. Cesarz spędzał tam czas z hrabiną Marią Walewską.
Sebastian Zieliński ze stowarzyszenia „Galea” mówi, że regionalni pasjonaci historii od wielu lat chcieli odszukać ślady obozowiska. Wytypowali obszar do przeprowadzenia poszukiwań i uzyskali pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Podczas ubiegłorocznej wyprawy odkryli tam blisko 200 artefaktów związanych z wojskami napoleońskimi. Znaleźli m.in. guziki gwardii cesarskiej, guziki pułkowe, kulę armatnią i ołowiane pociski do muszkietów.
Co teraz chcieliby odkryć podczas badań?
– Chcemy odnaleźć jak najwięcej zabytków pozostawionych lub zagubionych na tym terenie przez żołnierzy i ocalić je przed niszczeniem – powiedział nam Zieliński. – Odnalezione skarby trafią do muzeum w Ostródzie. Kolejnym celem badań jest ustalenie zasięgu, obszaru obozu, jego budynków i baraków.
Badania mają potrwać 5 lat. Dlaczego tak długo?
– To duży obszar i potrzebujemy czasu, by przebadać go dokładnie – dodał Zieliński. – Chcemy zdobyć jak najwięcej informacji, które doprowadzą nas do naukowych wniosków. Z każdym odkrytym zabytkiem nasza wiedza się pogłębia. Badaniami będzie kierował Łukasz Szczepański z ostródzkiego muzeum.
Nazwa projektu „Finckenstein 1807” nawiązuje do roku pobytu Napoleona i dawnej nazwy Kamieńca, który należał do pruskiego arystokratycznego rodu von Finckensteinów.
Napoleon przyjechał do Kamieńca w dniu 1 kwietnia 1807 roku po zakończeniu kampanii zimowej, podczas której stoczył bitwę z wojskami rosyjsko-pruskimi pod pruską Iławą. Przez dwa miesiące zarządzał stamtąd swoim imperium, przyjmował poselstwa, rozsyłał listy i wydawał dekrety.
Dla historyków cenne są ślady pobytu w tym miejscu towarzyszącej mu gwardii cesarskiej. Formacja ta liczyła około 11 tysięcy żołnierzy.
Niewykluczone jest, że na terenie wokół pałacu zostaną wykonane wykopy archeologiczne.
NATALIA ŻURALSKA
Kamieniec, gmina Susz, powiat Iława.
Obozowisko elitarnych oddziałów francuskiej
gwardii cesarskiej znajduje się w pobliżu ruin pałacu.
Foto: „Świat z Drona”
Pałac w Kamieńcu na rycinie z 1835 roku.
Rycina: zbiory Kazimierza Skrodzkiego