Pracownicy firmy MM SZYNAKA-LIVING w Iławie napisali do nas skargę w sprawie ograniczeń, jakie nałożono na pracujących tam honorowych krwiodawców. Dostali zakaz oddawania krwi w piątki.
Oddawanie krwi to forma pomocy, dzięki której można uratować komuś życie. Wiedzą o tym doskonale krwiodawcy, którzy regularnie odwiedzają punkt pobrań. W Iławie miejsce to jest czynne w dni robocze za wyjątkiem czwartku, poświęconego na akcje wyjazdowe.
Pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego osobie oddającej krew (zgodnie z paragrafem 12 rozporządzenia ministra pracy z 15 maja 1996 roku).
Problem w tym, że większość krwiodawców chce spełnić swoją powinność w ostatni dzień roboczy tygodnia.
– Oddaję krew już kilkanaście lat i robię to w piątki, bo na drugi dzień mój organizm nie jest jeszcze zregenerowany i gotowy do pracy, więc w weekend mogę zebrać siły – napisali do nas pracownicy fabryki mebli MM Szynaka-Living przy ul. Lubawskiej w Iławie, gdzie na tablicy ogłoszeń pojawiło się zarządzenie, zgodnie z którym zabrania się pracownikom oddawania krwi w piątki.
Czy taki zakaz jest w świetle prawa dozwolony?
– Pracodawca nie powinien tego regulować w ten sposób. Ma obowiązek udzielenia dnia wolnego w celu oddania krwi, niezależnie od tego, jaki jest dzień. Należy jednak postawić się w jego sytuacji. Zwalnianie kilku pracowników w tym samym terminie dezorganizuje pracę – ocenia Jacek Żerański, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie.
Zarządzenie MM Szynaka-Living nakłada też obowiązek informowaniu pracodawcy o zamiarze oddania krwi przynajmniej z 2-dniowym wyprzedzeniem.
– Obie strony powinny wykazać się wyrozumiałością – proponuje rzecznik. – Pracodawca nie powinien wydawać takiego zakazu, a pracownicy mogliby przecież zgłaszać planowaną nieobecność odpowiednio wcześniej, żeby zapobiec dezorganizacjom. Dobrym rozwiązaniem byłoby też porozumienie się między krwiodawcami i ustalenie harmonogramu, zgodnie z którym na przykład część osób zwalniałaby się w pierwszy piątek miesiąca, a część w ostatni.
Co na to szefostwo zakładu?
Gdy przyjechaliśmy bezpośrednio do zakładu MM Szynaka-Living, przedstawiając powód wizyty, dyrektor Arkadiusz Józefowicz – ten, który podpisał zarządzenie – nie chciał z nami rozmawiać.
Jeżeli zakaz nie zostanie unieważniony ani też nie zostanie osiągnięty jeden z opisanych przez nas kompromisów, pracownicy będą mieli prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, co spowoduje kontrolę inspektorów w zakładzie. Telefon do OIP Olsztyn: 89-527-42-75.
Można też za pośrednictwem strony internetowej złożyć skargę poprzez gotowy formularz: www.olsztyn.pip.gov.pl
KATARZYNA POKOJSKA
MM SZYNAKA-LIVING w Iławie.
Czy pracodawca spróbuje dogadać się z krwiodawcami?