Siedmiu nauczycieli straci pracę w iławskim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych, które właśnie obchodzi 40-lecie. Od nowego roku szkolnego zacznie za to w Kisielicach funkcjonować nowa placówka dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Iławski ZPS-W mieści się na ul. Kościuszki. W skład placówki wchodzi jeszcze internat na ul. Mierosławskiego (w „mechaniku”) oraz filia w Suszu znajdująca się przy tamtejszym DPS-ie.
Siedmiu nauczycieli iławskiej placówki od września pożegna się z etatem. O sprawie dowiedzieliśmy się z forum internetowego „Kuriera”.
WINNY NIŻ
− Zwolnienia wynikają ze zmniejszenia liczby uczniów w placówce − mówi Beata Szoka, dyrektor ZPSW w Iławie. − W zeszłym roku było 27 klas, zaś od września będzie ich 23.
Zmniejszenie zatrudnienia spowodowane jest zatem niżem demograficznym – wbrew doniesieniom naszych forumowiczów, którzy winę za zwolnienia przypisali staroście.
− W tym roku będziemy mieli więcej absolwentów, niż nowych uczniów w tej placówce − mówi Jadwiga Kolman, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie. − Wszystkie decyzje personalne w ZPSW podejmowane są przez dyrektora, absolutnie bez żadnej ingerencji ze strony starostwa.
W powiecie iławskim drastycznie spada liczba urodzin.
− Warto dodać, że corocznie rodzi się około 100 dzieci mniej − mówi szefowa wydziału edukacji. − Za kilka lat problem zwolnień nauczycieli będzie dotyczył również innych szkół.
NIEPEWNY SUSZ
− Od września straci pracę siedmiu nauczycieli pełniących obowiązki w placówce na ulicy Kościuszki oraz w internacie w „mechaniku” − informuje Szoka.
Bezpiecznie na razie mogą się czuć nauczyciele filii w Suszu, przynajmniej do momentu osiągnięcia przez ich wychowanków wieku 25 lat.
− Spora liczba wychowanków w Suszu nieuchronnie zbliża się jednak do tego wieku − przestrzega dyrektor ZPSW. − Jeśli nie będzie dostatecznego naboru, tam również nastąpi redukcja etatów.
NOWOŚĆ W KISIELICACH
Od września przy Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach rozpocznie za to działalność przedszkole dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W przyszłości powstanie tam również liceum uzupełniające dla młodzieży upośledzonej intelektualnie.
− Powodem utworzenia tej placówki jest zbyt mała liczba takich ośrodków na terenie naszego powiatu, który jest duży − mówi Kolman. − Przed powołaniem do życia ośrodka w Kisielicach prowadziliśmy rozmowy z rodzicami, którzy wyrazili zadowolenie i aprobatę dla pomysłu utworzenia tam przedszkola. W Iławie jest za ciasno, nie mamy odpowiedniego miejsca na takie przedszkole, natomiast w Kisielicach jest dziś mała liczba uczniów Zespołu Szkół Rolniczych, dysponujemy tam więc dużą ilością wolnych pomieszczeń.
Dodatkowym atutem lokalizacji przedszkola w Kisielicach jest teren zielony otaczający placówkę, który będzie stanowił przyjazne środowisko dla dzieci.
RODZICE POKRYJĄ KOSZTY DOJAZDU
− Jeśli dziecko ma obowiązek szkolny, wówczas koszty dojazdu do szkoły pokrywa gmina − informuje dyrektor Kolman. − W przypadku przedszkola to niestety rodzice muszą pokryć koszty dowozu dzieci na zajęcia.
Wydział edukacji złożył jednak wniosek o unijną dotację na dowóz niepełnosprawnych dzieci do kisielickiego przedszkola.
− Jeśli otrzymamy środki, przez dwa lata będziemy pokrywać koszty dojazdów − mówi dyrektor.
TOMASZ SŁAWIŃSKI
Beata Szoka,
dyrektor ZPSW w Iławie
Budynek Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych
przy ul. Kościuszki w Iławie
− Istnienie iławskiej placówki nie jest zagrożone − mówi Jadwiga Kolman, dyrektor wydziału edukacji w starostwie