102-letni srebrny łańcuch burmistrza Iławy ma od niedawna oryginalną postać: dołączono do niego brakujący medalion. Teraz prawie kompletne insygnium można oglądać ratuszowej gablocie.
– Historia łańcucha jest bardo ciekawa. Otóż w 1945 roku do Polski przywiózł go z zachodu radziecki żołnierz jako poniemiecką zdobycz – opowiada burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. – Odkupił go od niego za flaszkę samogonu mieszkaniec Łap na Podlasiu i z racji tego, że zauważył w herbie Matkę Boską, przekazał go miejscowemu kościołowi.
Ówczesny proboszcz Łap kazał odciąć od łańcucha mosiężny medalion z wizerunkiem króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Być może powodem tego był fakt, że właśnie z rozkazu Fryderyka w 1811 roku zniszczono wykradzione ze skarbca na Wawelu insygnia koronacyjne królów polskich, które po barbarzyńsku przetopiono na monety.
Łańcuch bez medalionu wrócił do Iławy w połowie lat 90-tych. Z kolei z propozycją zwrócenia medalionu duchowni z Łap zwrócili się do władz Iławy pod koniec 2002 roku. Ówczesny burmistrz nie był jednak medalionem zainteresowany.
– W 2003 roku medalion przekazał naszemu „czerwonemu” kościołowi Krzysztof Zakreta, iławianin zakochany w naszym mieście, który był z wizytą u księży w Łapach – mówi burmistrz Ptasznik.
Medalion zgodnie z wolą łapskich duchownych miał poczekać na ujawnienie w „lepszych czasach”. Kompletny łańcuch (prawie, bo w u dołu medalu widać jeszcze dwa małe otwory do zaczepienia jakiegoś elementu) oficjalnie, ale bez rozgłosu, przekazano obecnemu burmistrzowi Iławy w „czerwonym” kościele na mszy, która odbyła się 3 maja.
Stary łańcuch burmistrza oraz dwa powojenne (burmistrza i przewodniczącego rady) można obejrzeć z bliska w gablotach na II piętrze ratusza (obok windy i sekretariatu burmistrzów).
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Ponad 100-letni burmistrzowski łańcuch z kutego srebra
po 62 latach znów w komplecie z pruskim medalionem.
Medalion o średnicy 5 cm przedstawia króla Prus Fryderyka Wilhelma III, „twórcę prawa miejskiego”. Napis na odwrocie daje Bruno Grzywaczowi, burmistrzowi Iławy z 1905 roku, prawo do zakładania łańcucha na specjalne okazje.