W Iławie nie zgłoszono na lato ani jednego kąpieliska. Sąsiednia Ostróda ma ich dwa, a mały Lidzbark Welski – jedno. Zmiana przepisów umożliwia organizatorom zaoszczędzenie na badaniach wody, dlatego obie strzeżone iławskie plaże zgłoszono jedynie jako „miejsca przeznaczone do kąpieli”.
Od 23 czerwca br. będzie można kąpać się tylko na dwóch iławskich plażach: przy ulicy Kajki (tzw. plaża dzika) oraz przy ulicy Chodkiewicza (tzw. „plaża prawdziwa”).
– Na każdej z nich w godzinach 10-18 będzie dyżurować po trzech ratowników – deklaruje Mieczysław Detyna, szef iławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Plaże są już do sezonu przygotowane.
– Od kwietnia na obydwu zleciliśmy kompleksowe sprzątanie, łącznie z koszeniem trawy, wymianą desek na pomostach, konserwacją barierek oraz murków – informuje Wojciech Żmudziński, dyrektor Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, administrator plaż.
IŁAWA BEZ KĄPIELISK
Iławskie plaże będą co prawda funkcjonować, jednak nie jako standardowe kąpieliska, ale „miejsca wykorzystywane do kąpieli”. Dlaczego? Chodzi o pieniądze.
– Zmieniły się przepisy – informuje dyrektor ICSTiR. – Co do kąpielisk są duże wymagania, musi być inna infrastruktura oraz częstsze badania wody.
Za badania od tego roku płaci zaś organizator miejsca do kąpieli. Na pocieszenie zostaje fakt, że normy wody są dla kąpielisk i „miejsc wykorzystywanych do kąpieli” takie same.
14 NA WOJEWÓDZTWO
Elżbieta Łabaj, rzecznik wojewódzkiego sanepidu mówi, że w regionie wyznaczono jedynie 14 standardowych kąpielisk. W powiecie iławskim nie ma ani jednego.
– Najbliżej Iławy czynne kąpieliska będą w Ostródzie na jeziorze Drwęckim i Sajmino oraz w Lidzbarku Welskim na jeziorze Lidzbarskim – informuje.
MICHAŁ MALINOWSKI
JUSTYNA JASKÓLSKA
Zakaz kąpieli przy „Skarbku”
Przez wiele lat przy dawnej przystani „Skarbek” (dzisiejsze „Biskaje”) na iławskim Lipowym Dworze można było kąpać się na niestrzeżonej plaży, ale za to z placem zabaw dla dzieci. W tym roku postawiono tam znaki „zakaz kąpieli”. Mieszkańcy, których tam spotkaliśmy, dziwią się zamknięciu kąpieliska. Zapytaliśmy pisemnie burmistrza Włodzimierza Ptasznika o powody zakazu. Na odpowiedź, jak zwykle cierpliwie, czekamy.
Miejsca do kąpieli w regionie
Gmina wiejska Iława:
-> plaża przy „Skarpie” w Siemianach
-> plaża przy ośrodku „Leśny” w Siemianach
-> plaża przy świetlicy w Szałkowie
-> plaża przy ośrodku „Kormoran” w Kaletce
-> plaża przy w ośrodku TVP w Sarnówku
Susz:
-> plaża przy ulicy Wybickiego
Gmina Zalewo:
-> letnisko „Chmielówka”
Gmina Kisielice:
-> jezioro Rakowe w Sobiewoli
-> jezioro Trupel w Truplu
-> jezioro Goryńskie w Goryniu