Sprawa zamkniętego biura paszportowego w Iławie dotarła do samego ministra Ludwika Dorna z PiS-u. Nic to jednak nie pomogło, więc po paszport (a także złożyć wniosek o jego wydanie) jeździmy do Olsztyna lub Elbląga. Ot tanie państwo, drogie życie.
Na nic zdał się poparty tysiącem podpisów protest Rady Powiatu Iławskiego wobec likwidacji w Iławie stanowiska, gdzie można było składać wnioski o wydanie paszportu.
– Zbieraliśmy podpisy, a teraz widzę w starostwie ogłoszenie o likwidacji biura w Iławie – mówił na ostatniej sesji radny Mirosław Ukleja z Lubawy. – Liczyłem, że jednak biuro w Iławie zostanie uratowane...
POSEŁ SIĘ WSTAWIŁ
Jak wyjaśnił starosta Ryszard Zabłotny, na początku lipca w tej sprawie u samego ministra spraw wewnętrznych Ludwika Dorna (jednego z liderów PiS) interweniował ostródzki poseł PO Stanisław Gorczyca. W uzasadnieniu poseł napisał, że likwidacja biura paszportowego w Iławie pogorszy i tak trudną sytuację okolicznych mieszkańców.
W odpowiedzi podsekretarz stanu z kancelarii ministra odparł, że zgodnie z nowymi przepisami książeczka paszportowa zawierać ma dane biometryczne (wizerunek twarzy i odciski palców), a to wymaga specjalistycznego sprzętu także na etapie przyjmowania wniosku o wydanie dokumentu. Tworzenie zatem biur terenowych jest bardzo trudne.
Wojewoda jednak może otworzyć takie biuro w Iławie, o ile ma na to pieniądze i zapewni bezpieczeństwo systemu – stwierdza na koniec przedstawiciel ministra.
– Ważne, że nasza sprawa gdzieś tam krąży i nie pozostaje bez echa – skomentował powyższą wymianę pism starosta Zabłotny.
NOWE PASZPORTY
Dziś zatem złożyć wniosek o wydanie paszportu, a także po odbiór dokumentu jeździmy do Olsztyna lub Elbląga – do wyboru, gdzie nam wygodniej.
– Jeśli składamy wniosek w jednym urzędzie, a chcemy odebrać w innym, wówczas musimy to zaznaczyć urzędnikowi – poinformowano nas w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Prócz umieszczenia odcisku palca istotną zmianą jest wprowadzenie do paszportów zabezpieczeń elektronicznych w postaci chipu z zakodowaną informacją o posiadaczu dokumentu. Wszystkie te zmiany uniemożliwić mają fałszerstwa paszportów.
Podstawowe dokumenty wymagane przy składaniu wniosku o wydanie paszportu to wypełniony wniosek, dwie fotografie (zawodowy fotograf już wie, jak je zrobić), do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (dzieci – odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia), znak skarbowy za 5 zł i dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Wpłaty można dokonać do kasy Urzędu Wojewódzkiego lub na rachunek bankowy:
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie,
Wydział Finansów i Budżetu, NBP 0/0 w Olsztynie,
nr konta 31101013970032902231000000.
Wniosek o paszport składa się osobiście. Także dzieci niezależnie od wieku muszą być obecne przy składaniu wniosku.
Obecnie nowa cena paszportu wynosi maksymalnie 140 zł dla osób w wieku 13-70 lat; starsi dostają paszport za darmo, młodsi płaca mniej (szczegóły w urzędzie). Uwaga – jeśli chcemy wyrobić ponownie paszport, który zgubiliśmy lub zniszczyliśmy z własnej winy, wówczas cena dokumentu jest potrójna!
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Gdzie po paszport
Olsztyn
Warmińsko-Mazurski
Urząd Wojewódzki
ul. Piłsudskiego 7/9
10-575 Olsztyn
tel. (0-89) 523-23-68,
Elbląg
Delegatura Warmińsko-Mazurskiego
Urzędu Wojewódzkiego
ul. Wojska Polskiego 1/3
82-300 Elbląg
tel. (0-55) 233-70-01
Czynne:
pn., czw. 10:00 – 18:00
wt., śr., pt. 8:00 – 15:00